X
تبلیغات
زولا

زندگی نامه حکیم ارد بزرگ

شنبه 4 فروردین‌ماه سال 1397 ساعت 12:11 ق.ظ


((زندگی امروز فیلسوف))
- حکیم ارد بزرگ در حال حاضر زنده است و در شهر کرج مرکز استان البرز ایران در سکوت زندگی می کند ، با این وجود بسیاری از علاقمندان به اندیشه های او ، برای دیدارش از سرتاسر ایران به این شهر می روند تا او را از نزدیک ببینند. تنها یکبار حکیم پذیرفت تا در یک برنامه تلویزیونی شرکت کند (تیرماه 1392 - شبکه جهانی جام جم).
- کسانی که او را از نزدیک دیده اند می گویند : حکیم انسانی ساده زیست ، فوق العاده دانا ، آرام و کم حرف است ، برعکس تصور همگانی ، زندگی بسیار ساده دارد ، او به همراه دخترش غزاله در شهر کرج زندگی می کند ، بیشتر فضای آپارتمان حکیم را کتاب فرا گرفته ، هنگام گفتگو ، بیشتر شنونده است . افرادی که از دیدار حکیم برگشته اند می گویند فکر می کردیم نسل واقعی بزرگان حکمت و فلسفه ایران منقرض شده اما با دیدن فیلسوف حکیم ارد بزرگ فهمیدیم چقدر در خطا بوده ایم و عجیب آنکه چهارمین حکیم تاریخ ایران و بزرگترین فیلسوف معاصر با وجود شهرت جهانی همانند حکیم فردوسی ، خیام و بزرگمهر ، زندگی بسیار ساده و بی آلایش دارد .

http://s8.picofile.com/file/8324611676/0_09_2000.jpg

فلسفه در عصر فیلسوف :
- متاسفانه فلسفه ایران به خاطر سکته ها و انکار شدن های پیاپی تاریخی ، دچار کهولت و سردی شده بود .
- واقعیت آن است که تا اوایل دهه هشتاد خورشیدی تنها جسدی از فلسفه باقی مانده بود کمتر فیلسوفی خود را فیلسوف معرفی می نمود بیشتر متخصصین عرصه فلسفه خود را جامعه شناس و یا کارشناس حوزه تاریخ و مسائل اجتماعی می نامیدند اما اندیشه ها و سخنان فیلسوف کشورمان حکیم ارد بزرگ توانست خون گرم و تازه ایی باشد در شریانهای فلسفه بی جان کشورمان و اینگونه بود که فلسفه ایران بار دیگر از جای برخاست ، در واقع فیلسوف بزرگ ، حکمت و فلسفه ایرانی را دوباره قابل استناد نمود . از این رو حکیم ارد بزرگ را "پدر فلسفه نوین" ایران می نامند . 
- حکیم ارد بزرگ توانست اشکالات فلسفه کهن ایران را ، به شکلی مدرن بر طرف نموده و فُرمی نوین به آن ببخشد تا فلسفه ایران بتواند همواره خود را در طی زمان، بروز نموده و همپای دیگر دانش ها کارکرد واقعی خود را داشته باشد .

جایگاه اجتماعی فیلسوف :
- او محبوبترین فیلسوف تاریخ ایران است ، در سفر حکیم ارد بزرگ از شهر کرج به شهر شیروان در 5 اسفندماه 1394 بیش از 30 هزار نفر از مردم شهر شیروان به استقبال او رفتند (تا کنون در هیچ کجای تاریخ ایران نخوانده ایم که یک فیلسوف ایرانی در زمان حیاتش تا این اندازه محبوب مردم زمان خود بوده باشد).
http://s8.picofile.com/file/8324618350/950.jpg
اجداد فیلسوف :
- اجداد پدری حکیم از شهر شیروان در استان خراسان شمالی هستند ، از این رو مردم این شهر به او "بزرگ شیروان" می گویند. اجداد مادری فیلسوف از سران ایل قشقایی در شهر شیراز بوده اند، که در این مورد مطالب زیادی نوشته و گفته شده است.
http://s8.picofile.com/file/8323241084/ejdad.jpg
کودکی فیلسوف :
- زادگاه حکیم ارد بزرگ شهر مشهد است در کودکی بسیار پر جنب و جوش بوده اما در 11 سالگی پس از آنکه با خبر می شود دو استادش در یک سانحه درگذشته اند شدیدا درون گرا می شود و از خود می پرسد لزوما چرا زندگی می کنیم ؟ و این مسیر چگونه تعریفی دارد؟ از این زمان به بعد مطالعه فلسفه و حکمت مهمترین برنامه روزانه او بوده است خود او می گوید: نوجوانی خویش را در کتابخانه وسیع و بزرگ ((حضرت)) مشهد گذراندم هزاران هزار جلد کتاب ارزشمند در شاخه ها و رشته های گوناگون مرا شیفته خود ساخته بود ، بسیار اتفاق می افتاد که نخستین مراجعه کننده به کتابخانه در صبح و آخرین نفری بودم که از آنجا خارج می شدم .  گاهی بدون آنکه صبحانه خورده باشم با شتاب می رفتم آنجا و شب بر می گشتم و در مسیر برگشت تا خانه می فهمیدم چقدر گرسنه ام ! . هنوز هم گاهی دلم برای آن ساعت های با ارزش تنگ می شود .
http://s9.picofile.com/file/8323134718/kodaki_hakim_2.jpg
نوجوانی فیلسوف :
- در نوجوانی با اینکه قلم بسیار توانایی در نویسندگی داشته ، با تشویق استاد محمدابراهیم حمیدی به طراحی و گرافیک علاقه مند می شود. مدتی هم درگیر مجسمه سازی و کاریکاتور می شود . بیش از 67 نمایشگاه هنری در شهر های مختلف برگزار می کند و در نهایت انجمنی هنری با بیش از 300 عضو پدید می آورد ، اما در نهایت هنر را بکلی رها نموده و آثارش را در کمد می گذارد و در آن را قفل می کند و می گوید : آثار هنری، حرف ها و اندیشه هنرمند است و از این رو باید مخاطب زبان هنر را بداند ، در غیر اینصورت ارتباط همواره با چالش روبروست و شوربختانه در ایران سواد بصری فوق العاده پایین است ... چون هیچگاه آموزشی فراگیر در اینباره وجود نداشته است...

رشته تحصیلی فیلسوف :
- رشته تحصیلی حکیم بزرگ، معماری بوده که آن را هم بکلی رها می کند مدتی به دنبال جامعه شناسی و علوم سیاسی می رود اما و در نهایت آنها را نیز رها می کند و  (( به سراغ حکمت و فلسفه می رود. همان چیزی که از پایان دوران کودکی و شروع نوجوانی بسیار شیفته آن بوده است)).
http://s9.picofile.com/file/8323134800/honarestan.jpg
بیوگرافی فیلسوف در کتاب سرخ :
- فیلسوف حکیم ارد بزرگ در کتاب سرخ درباره خود می گوید : اُرُد ، یک ایرانی است ، نام شناسنامه ایی او ، مجتبی شرکاء می باشد . در نیمه شبی پر برف ، از ماه دی ، در شهر مشهد زاده شد ، او دومین فرزند خانواده است . پدرش شادروان محمد تقی شرکاء ، فرزند بابا ، از شهر شیروان در خراسان شمالی بود ، مردی آزاده و بسیار نیک و مهربان که همواره دل به کانون گرم خانواده داشت . مادر اُرُد ، شادروان فاطمه جاهد طبسی از ایل دلاور قشقایی شیراز بود ، زنی مهربان ، دانش آموخته و دلسوز که همواره برای رشد فرزندان دلبندش کوشش نموده و رنج ها کشید . نام تنها فرزند اُرد ، غزاله می باشد.
http://s9.picofile.com/file/8323134276/red_book.jpg
- لغت نامه دهخدا (آنلاین) درباره فیلسوف نوشته است : 
ارد بزرگ ( به ضم ا) از مشاهیر برجسته معاصر ایران دارای نظریه قاره کهن و نظریه کهکشان بزرگ اندیشه‌است. زادگاه وی شهر توس نو (مشهد ) می باشد ولی پدر وی از اهالی شیروان بوده است. کتاب آرمان نامه حاوی جملات حکیمانه اوست... او از دوستان نزدیک احمد شاه مسعود وزیر دفاع افغانستان بوده‌است ارد بزرگ در آسیای میانه و بخصوص در بین مقامات و دانشگاهیان افغانستان و تاجیکستان هواداران بسیاری دارد.
 

http://s9.picofile.com/file/8323131650/mojassmeh_hakim_bozorg_1.jpg

http://s8.picofile.com/file/8323131618/mojassmeh_hakim_bozorg.jpg


((نظر دیگران درباره فیلسوف ))

- فیلسوف حکیم ارد بزرگ از زبان دوستداران او :


http://s9.picofile.com/file/8323131918/0_ahmad_shah_masood.jpg

احمد شاه مسعود می گوید :
 من و ارد [حکیم ارد بزرگ ایرانی] زاده یک سرزمین بزرگ هستیم .
احمد شاه مسعود چند ماه پیش از کشته شدنش می گوید : هنگامی که نوشته های ارد دانا را می خوانم می بینم آرزو هایم را نوشته است .
http://s9.picofile.com/file/8323131926/0_binazir_boto.jpg
بی نظیر بوتو می گوید :
ما با کشورهای منطقه و بخصوص ایران ، اساطیر ، فرهنگ و تاریخی مشترک داریم من هم همانند بزرگانی نظیر "اقبال لاهوری" و "ارد بزرگ" تمایل دارم کشورهای ما بر اساس فرهنگ و ریشه های مشترک هر روز بیشتر از پیش به هم نزدیک شوند .
http://s8.picofile.com/file/8323131992/0_shabrang_ataee.jpg
دکتر شبرنگ عطایی (پژوهشگر و محقق افغانستان) می گوید :
ارد بزرگ اسطوره عصر درعرصه وحدت دوباره فرهنگ والای پارسی درمنطقه است . پارسی زبانان امروز بیشتر از هر وقت بوجود شخصیت هایی چون ارد در ایران و شکوه شهید گشته احمد شاه مسعود در افغانستان که دوست و همفکر ارد بزرگ بود ضرورت دارند .دولت ها و مردم فرهنگ دوست ارین باید نظریه های این دو شخصیت تاریخ عصر حاضر را در عمل پیاده کنند.
http://s8.picofile.com/file/8323131950/0_farzaneh_sheyda.jpg
فرزانه شیدا (ادیب و سراینده ایرانی مقیم کشور نروژ و نویسنده کتاب یازده جلدی بُعد سوم آرمان نامه حکیم ارد بزرگ ) می گوید :
چیزی که انسان نیازمند آن در طول راه سفر عمر خویش است و در درون « خویش» خود همواره در این باور زندگی میکند که امید و آرزو را می توان رنگی از حقیقت داد و بر اساس خواسته های زندگی خود گام برمی دارد و در راه سرنوشت انسان می بایست فانوس و چراغی از سخنان *ارد بزرگ ,این عالم بزرگ اندیشه را در سیاهی های دنیای ناشناخته ای که به شناخت آن نیازمندیم به همراه داشته باشد وحتی کلمه به کلمه ی آنرا به خاطر و دل بسپارد و هر کجا در جائی و منطقه ای از زندگی دچار سستی و نا امیدی شد به مرور دوباره ی افکار و ایده های حکیم ارد بزرگ بنشیند چرا که تمامی این جملات طلائی و این پندهای زرّین به «معرفت انسانی » در میدان خرد یک به یک , جنبه علمی و کاربردی ثابت شده ای را در علوم پایه زندگی داراست و بر این اساس می توان «*حکیم ارد بزرگ را اسطوره راه و اندیشه » نامید.
http://s9.picofile.com/file/8323132000/0_shokoohe_omrani.jpg
شکوهه عمرانی (فعال اجتماعی کشور سوییس ، شاعر و مترجم کتاب آرمان نامه ارد بزرگ به زبان فرانسوی) می گوید :
اندیشه ها و افکار ارد بزرگ بسیار متعالی است و امیدوارم روزی خواسته های وی در مورد همگرایی ، اتحاد و حقوق تاریخی به مرحله ی اجرا در آید و آنروز روز سربلندی و غرور هر فرد ایرانی و وطن دوست خواهد بود و بازگشت ایران به عظمت و شکوه دیرین و بازیابی جایگاه واقعی خویش در دنیا . بسیار خوشوقتم که موفق به ترجمه ی بخشی از سخنان ارد بزرگ گردیدم .
 http://s9.picofile.com/file/8323131942/0_elian_izhen_heare.jpg
الیان ایژن هیر (رئیس انجمن هنری ارت کلوب و رئیس انجمن دفاع از منافع منطقه ی شامپل در شهر ژنو - کشور سوییس) می گوید :
در بین سخنان ارد بزرگ ، هنگامیکه از صلح و هارمونی برای همگان صحبت می کند بیشتر بر دلم نشسته است .

- دکتر شادی آشتیانی (پژوهشگر و نویسنده کشورمان) می نویسد :
علاقه عموم به دیدگاه های اسطوره فلسفه در زمان حاضر ، چندان دور از ذهن نیست چون همه بدنبال فهمیدن چیزهایی هستند که با تدّبر و فهم زیاد به دست می آید، بر فرض استیو جابز یکی از بنیانگذاران اپل می گوید : ((اپل تمام زمان من را گرفته است ، من دوست دارم تمام زمانم را با گفتگو با بیل گیتس و ارد بزرگ فیلسوف ایرانی و دالای لاما رهبر مذهبی بودایی بگذرانم در آن صورت من خوشبخت بودم)) . فیلسوف حکیم ارد بزرگ شخصیتی ساده در عالم فلسفه نیست و هر عنوانی برای او برگزینیم کوچکش نموده ایم حتی اگر "بزرگ" بنامیمش و یا "حکیم" و "فیلسوف" به نامش اضافه کنیم. چون منزلت او در آگاهی است و آگاهی فراتر از مفاهیم نهفته در واژگان است . بر فرض برای کنفوسیوس چه لقبی بزرگتر از نام او می توان پیدا کرد ؟ یا برای بودا ؟ و یا برای نیچه ؟ و یا شوپنهاور ؟
"اُرُد" به تنهایی فراتر از واژه فیلسوف ، حکیم و بزرگ است . از این رو ابراز علاقه عموم به ایشان امری پیچیده نیست. وقتی 30 هزارنفر به شکل خودجوش به استقبالش می روند در واقع جذب درک و آگاهیش شده اند و او را می خواهند چون برای اندیشه و فهم اش ارزش قائل هستند. و شما در تاریخ سراغ ندارید که فیلسوفی در زمان حیاتش اینگونه مورد استقبال قرار گیرد . پس او نه فیلسوف است و نه حکیم و نه بزرگ او "اُرُد" است و "اُرُد" بزرگتر و فراتر از همه آنها است.
http://s8.picofile.com/file/8323131976/0_nima_esmaeel_poor.jpg
- نیما اسماعیل پور (شاعر ، پژوهشگر و مولف کتاب رهایی بی نقص) می نویسد :
بزرگمردی که کلامش از خردی ناب و خالص سرچشمه می گیرد و ھمیشه سعی دارد از زھدان ھستی رازی تازه و با طراوت به دنیا آورد تا به ادراک آدمی تفکری درست و پویا ھدیه کند که این خاصیت بزرگان تاریخ است نکتهء بسیار مهم در سخنان این بزرگوار این است که کمترین و یا شاید ھیچ تناقضی در گفتار وی مشاھده نمی کنیم بی شک پشت پردهء این افکار پرسشگری ھای بسیاری نهفته است که به گفته خود او پرسشگری حس کودکانه ای است که تا پایان زندگی باید ھمراھش داشت ...


http://s9.picofile.com/file/8324623076/atashi.jpg
- "یاسمین آتشی" (نویسنده سرشناس داستانهای کوتاه تا کنون در صدها داستان خود از جملات حکیم ارد بزرگ بهره گرفته) می گوید :

در مورد اندیشه ها و افکار حکیم ارد بزرگ مطالعات فراوانی داشته ام و به شخصه فکر می کنم ایشان بزرگترین متفکر حال حاضر ایران هستند .((نظریه قاره کهن))

قاره کهن از دیدگاه فیلسوف :
حکیم ارد بزرگ در کتاب سرخ پیرامون قاره کهن می گویند : ایران یک کشور "مادر فرهنگ" است. ایران و 20 کشور دو سوی آن، بافتی مشترک در حوزه فرهنگ و پیشینه کهن دارند، این بافت همگون را "قاره کهن" می نامم. قاره کهن شامل سرزمین های: ایران، قزاقستان، تاجیکستان، قرقیزستان، ازبکستان، ترکمنستان، افغانستان، شمال غربی هندوستان (سرزمین کشمیر)، پاکستان، عراق، ترکیه، سوریه، لبنان، قبرس، جنوبی ترین بخش روسیه در میانه استراخان در شمال دریای خزر تا جنوب اکراین، آذربایجان، ارمنستان، گرجستان و بحرین می باشد. لازم به یادآوری است که در جهان امروز، قاره آسیا وابسته به مادر فرهنگی چین و اروپا از آن مادر فرهنگ یونان می باشد، مادر فرهنگی قاره کهن نیز کشور ایران است. قاره کهن با همگرایی هر چه بیشتر، می تواند با توسعه همکاریهای اقتصادی، نظامی و امنیتی و... توانمندترین قاره جهان باشد.
 

http://s8.picofile.com/file/8324618318/HAREH_KOHAN_1.jpg


- بخشی از سخنرانی استاد حکیم ارد بزرگ در دانشگاه فردوسی :

ایران همانند یونان و چین و مصر یک مادر فرهنگی بزرگ و ریشه دار است اما ما همانند مادر فرهنگهای دیگر قاره ایی به دور خود نداریم . آسیا از آن چینی هاست ، اروپا از آن فرهنگ یونان است و آفریقا نیز به مصر می بالد اما سرزمین ما ایرانیان ، کجا را پوشش می دهد ؟ قاره کهن نام سرزمینهایست که وامدار اندیشه و تاریخ ایران هستند از پامیر تا مدیترانه سرزمینهای قاره کهن هستند 20 کشوری که سرزمینشان پیشینه همگون با ایران داشته  و هم اکنون توسط اروپا و آسیا بلعیده شده اند قاره کهن می تواند زمینه همگرایی و دوستی سرزمینهای بحران زده اطراف ایران باشد . غرب و شرق و اعراب جنوب خلیج فارس دست در دست هم نهاده اند تا سرزمینهایی که هویتی مشترک با ایران دارند را نابود سازند.
اجرای "نظریه قاره کهن" و ایجاد ارتش مشترک در این منطقه و همچنین پول واحد و... می تواند سبب دگرگونی و پویشی بزرگ در گستره منطقه ما باشد و اینگونه است که ایران می تواند به کارکرد حقیقی و واقعی خود در نظم نوین جهانی دست یابد .

- افشین عباسی (پژوهشگر کشورمان) درباره نظریه قاره کهن می گوید :  این روزها افکار بسیاری از جوانان معطوف به اندیشه های "حکیم ارد بزرگ" (Hakim Orod Bozorg ) اندیشمند نامدار کشورمان است . برای آنهایی که اهل مطالعه هستند و چند چون افکار ، مسلما نظریه قاره کهن حکیم ارد بزرگ ذهنشان را بیش از هر چیز دیگر به خود مشغول نموده است .به طور خلاصه اگر بخواهیم در مورد نظریه قاره کهن صحبت کنیم باید بگویم که حکیم ارد بزرگ در آنجا به چرایی وجود قاره ها و چگونگی شکل گیری آنها اشاره می کند و در نهایت پرده از رازی شگرف بر می دارد او می گوید اروپا در زیر سیطره فرهنگ یونان است و در آسیا دو بخش فرهنگ چین و عرب دایه دار میدان هستند حال آنکه تمدن ایران باستان با این که حوزه تمدنی بسیار بزرگتر و غنی تری داشته است اما بخاطر بذر استعمار و خود خواهی بعضی از کشورها کم رنگ شده است ... او معتقد است این حوزه که شامل بیست کشور می شوند باید تحت عنوان قاره کهن گرد هم آیند . البته ریشه بحث حکیم ارد بزرگ حماسی و تاریخی است .
 فیلسوف در جایی می گوید:
((اگر به پیشینه فر و شکوه کشورهای ((قاره کهن)) نگاهی بیفکنیم خواهیم دید همه ما خویشاوندانی بسیار نزدیک هستیم به نیرنگهای گوناگون از هم بدور افتاده ایم و بدبختانه امروز هر یک سنگی به سینه می زنیم . در شاهنامه حکیم توس می خوانیم که فریدون پادشاه اساطیری سه فرزند داشت به نامهای تور ، سلم و ایرج . تور را به شرق و خاور (سرزمین امروزی چین ) و فرزندی را به غرب (سرزمین اروپا) فرستاد و مرکز فرمانروایی خویش که قاره کهن است را به ایرج کوچکترین و پاک ترین فرزندش سپرد . جالب است که بدانید نخستین کسی که از این میان کشته می شود همان ایرج است !... او با نیرنگ دو برادرش در شرق و غرب کشته شد و گویا این آرزوی دیرین سلم و تور امروز بجاست و آسیا و اروپا سرزمین ایرج یا همان قاره کهن را بلعیده اند)).
بزرگترین تهدید کشورهای 20 کشور حوزه قاره کهن تجزیه طلبی است که با اجرای نظریه قاره کهن این تهدید تا حدود زیادی از بین خواهد رفت . از همه مهمتر همه ایرانیان بدنبال دیدن دوباره مجد و عظمت ایران هستند ایجاد این قاره که تنها بر بستر فرهنگ مشترک شکل می گیرد قسمتی از این خواست دیرین را تحقق می بخشد .

دکتر شیوا صولتی در سال 1385 رابطه با نظریه قاره کهن می گوید :
به نظر من حکیم ارد بزرگ با این دیدگاه توانسته در حساس ترین مقطع تاریخی از تجزیه کشورهای این ناحیه و خرد شدن در فرهنگهای غیر بومی جلوگیری کند . چین در قالب پیمان شانگهای و قراردادهای دو جانبه سعی در حضوری بلند مدت در این منطقه را دارد و از سوی دیگر عربها به جان مردم منطقه افتاده اند با القاعده و شبکه الجزیره ، و از سوی دیگر ، اتحادیه اروپا سعی در اختلاف افکنی در منطقه را دارد . درمان این همه سختی و پلشتی را می توان در این نظریه دید . ایران باید نقش محوری داشته باشد این تنها پیمانی خواهد بود که ما محور اصلی خواهیم بود و اگر ما نباشیم وضع هر روز بدتر از این خواهد شد …
این همان نکته ای است که من هم به آن اشاره نمودم امروز به خاطر سکوت و شاید عدم توجه نخبگان سیاست خارجی ما منطقه قاره کهن محل نقل انتقالات نظامی و گاها سیاسی شرق و غرب شده است حال آنکه ایران و دیگر کشورهای منطقه می توانند با تعامل بر روی تاریخ و فرهنگ مشترک این جریان را به سود کشورهای منطقه تمام کنند .

دکتر رحمت محمدی در سال 1385 رابطه با نظریه قاره کهن می گوید :
روح نظریه معطوف می شود به اتحاد ملل منطقه .
می دانیم جدائی طلبی به شکل گسترده در تمامی کشورهای منطقه ما دیده می شود و متاسفانه عده ای هم در داخل کشور این ساز را سالهاست کوک کرده اند و از هر مجالی استفاده نموده و بر طبل جدایی طلبی می کوبند .
به نظر من این نظریه می تواند یک همگرایی بزرگ در سطح منطقه و همین طور در داخل کشورها ایجاد کند .
به جرات می توان گفت این نظریه برجسته ترین نظر و دیدگاهی است که تا کنون برای مقابله با موج تجزیه طلبی مطرح شده است .
حکیم ارد بزرگ از ریشه ها سخن می گوید ریشه هایی که هیچ یک از کشورهای منطقه با آن مشکلی ندارند ، او به زنجیره اتحاد به زیباترین شکل ممکن اشاره می نماید . او بر ما نهیب می زند مبادا گرفتار امپریالیسم شرقی شویم او از ما می خواهد دست به زانوی خویش بگیریم از ما می خواهد در تعاملی مشترک با کشورهای اطراف حقوق تاریخی خویش در سطح جهان را مطالبه کنیم .
سخن او برای همه این کشورها نوید بخش و در عین حال می تواند کشورهای شرقی و حوزه جنوب خلیج فارس را به موضع گیری وا دارد . غرب چنانچه در طول تاریخ نشان داده بسیار اندک اما با فکر و منطق پیش خواهد آمد و انتظار نمی رود بتواند در کوتاه مدت بر پتانسیلی که به این شکل آزاد می گردد غلبه کند . پیدایش نظریه قاره کهن باعث ایجاد غرور ملی و جلوگیری از افسردگی جوانان منطقه خواهد شد و خواهد توانست موجب مجد و عظمت کشورمان شود . این حقیر هم با این نظریه کاملا موافقم. امیدوارم با تشکیل قاره کهن به عنوان ششمین قاره جهان ، آینده شکوهمندتری در انتظار کشور عزیزمان ایران باشد .کتابهایی که در مورد فیلسوف نوشته شده است :
http://s9.picofile.com/file/8324623126/index_3.jpg
- یازده جلد کتاب "بعد سوم آرمان نامه ارد بزرگ " : استاد "فرزانه شیدا" ادیب و پژوهشگر ایرانی ، کتاب یازده جلدی "بعد سوم آرمان نامه ارد بزرگ " را نوشته اند. این کتاب بررسی روانشناسانه و جامعه شناسانه بر اندیشه ها و پندهای فیلسوف حکیم ارد بزرگ دارد . استاد "فرزانه شیدا" زاده 1340 خورشیدی در شهر اسلو مرکز کشور نروژ زندگی می کند .
 http://s9.picofile.com/file/8324623092/mihan_nameh.png
- کتاب میهن نامه ارد بزرگ از "مسعود اسپنتمان" پژوهشگر کشورمان : در این کتاب مخاطب، شاهد بررسی عمیق فلسفی و تاریخی، اندیشه های فیلسوف حکیم ارد بزرگ می باشد.
 http://s9.picofile.com/file/8324623100/60_dastan.jpg
- کتاب 60 داستان کوتاه از "یاسمین آتشی" - نویسنده سرشناس داستانهای کوتاه ، در پنجم آبانماه ۱۳۳۸ در شهر نقده استان آذربایجان غربی متولد شد . تحصیلات اش را تا پایان کارشناسی تاریخ ادامه داد - تا کنون در صدها داستان خود از جملات فیلسوف حکیم ارد بزرگ بهره گرفته و می گوید : او یک میهن پرست واپسگرا نیست ، حکیم ارد بزرگ در واقع یک خردمند و متفکر خردگرا و آزادیخواه است . مسلما او بزرگترین فیلسوف جهان امروز و به نظرم انسانی فوق العاده و قابل احترام هستند .


- کتاب چهار حکیم تاریخ ایران از "بابک همتی" : این کتاب حکمای چهار گانه تاریخ ایران نگاهی است بر زندگی و اندیشه های حکمای ایران حکیم بزرگمهر ، حکیم فردوسی توسی ، حکیم خیام نیشابوری و حکیم ارد بزرگ . این کتاب ، پژوهشی ارزشمند است از بابک همتی ، محقق و پژوهشگر نامدار کشورمان در این کتاب شما با زندگینامه چهار حکیم تاریخ ایران و سخنان و اشعار حکیمانه آنها آشنا می شوید . بابک همتی ، زاده شهر اصفهان است و پیشینه خانوادگی وی به خوانین و بزرگان ایل جلیل و بزرگ بهداروند بختیاری در شهرستان زیبای شوشتر خوزستان و چهارمحال و بختیاری می رسد .

http://s8.picofile.com/file/8324618384/0_Chokouh_Omrani_Daghigh.jpg
کلمات کلیدی : حکیم ارد بزرگ کیست؟ , ارد بزرگ کیست , بزرگ شیروان,BOZORG SHIRVAN ,MOJTABA SHORAKA , اُرد بزرگ , اورد بزرگ , اورود بزرگ , زندگی نامه , بیوگرافی , مجتبی شرکاء ، حکیم بزرگ , حکیم ارد بزرگ, p;dl hvn fcv' ، زندگینامه , hvn fcv' , حکیم ارد بزرگ کیست؟ مشهد , Hakim Orod Bozorg ,دودمان سلجوقیان , شیروان , ترک های ایل قشقایی شیراز


نظرات (5)
خیلی ممنون از مطالب ارزشمند شما
برای کار تحقیق و پژوهش مدرسه ام از آنها استفاده کردم
امتیاز: 0 0
پاسخ:
مرررررسی شیوا جان
خوشحالم که مطالب این وبلاگ تونسته کمکی کوچکی به شما باشه
عالی بود
امتیاز: 1 0
پاسخ:
مرررررسی از پیام دلگرم کننده شما
استاد عالیقدر فیلسوف حکیم ارد بزرگ
امتیاز: 1 0
پاسخ:
مرررررسی از پیام دلگرم کننده شما
با همسرم تصمیم گرفته ایم در تعطیلات پیش رو به زیارت آرامگاه حکیم ارد بزرگ برویم خواهش می کنم آدرس دقیق آرامگاه حکیم ارد بزرگ را برایمان بنویسید.
امتیاز: 2 0
پاسخ:
فیلسوف حکیم ارد بزرگ ، هنوز زنده هستند و آرامگاه ندارند.
فیلسوف عالیقدر استاد حکیم ارد بزرگ از مفاخر و متفکرین برجسته سرزمین آریایی ما هستند امیدوارم نظریه قاره کهن هر چه زودتر اجرایی شود .

پاینده ایران
امتیاز: 1 0
برای نمایش آواتار خود در این وبلاگ در سایت Gravatar.com ثبت نام کنید. (راهنما)

نام :
ایمیل :
وب/وبلاگ :
ایمیل شما بعد از ثبت نمایش داده نخواهد شد